top of page

להחזיר את הטבע לשלמותו

שנות ה 1960 - פרויקט קלאב מד לאחר בנייתו בקייפ דה קריאוס

שנת 2005-2010 תהליך פירוק והריסת המבנים והחזרת הטבע לקדמותו

וכך נראה היום יולי 2015 -

חלק מהשמורה עדיין לא נגיש עקב שיקום צמחיה.

 

צילום: תמר דה לה זרדה

להחזיר את הטבע לשלמותו

שיקום פארק טודלה, קטלוניה, הפירנאים הספרדיים

בשנות ה 1960 נבנה על הקצה המזרחי של חצי האי האיברי בספרד אחד המקומות מוכי הרוח, כפר נופש קלאב מד. זה היה כפר נופש פרטי עם 400 חדרים עבור כ 900 מבקרים בחדשי הקיץ.

הפרויקט נחשב בזמנו לאחד הדוגמאות המפורסמות של התנועה המודרנית לבינוי בחופי הים התיכון.

זו עלולה היתה להיות עוד דוגמה להשתלטות המעטים על פנינת טבע ייחודית בעולם.

עם הפיכת ספרד לדמוקרטיה בחזרה, לאחר מותו של פרנקו העריץ, בשנת 1998 המקום הנקרא קאפ-דה-קראוס הוכרז כפארק טבעי. הקייפ, כולל את מיתחם הקלאב מד קיבל את המעמד הגבוה היותר של הגנה, בזכות הערכים הגיאולוגים והבוטאנים שלו. בנוסף, זה היה המקום שהצייר הקטלוני המפורסם בעולם, סלבדור דאלי, נהג לשוטט בו ולשאוב מצורות הסלעים שבו את ההשראה לציוריו.

קלאב מד נסגר סופית ובשנת 2005 המיתחם כולו נקנה על ידי משרד הסביבה הספרדי. פרוייקט שיקום הפארק הפך להיות הפרוייקט הגדול ביותר של הריסת מבנים כדי להחזיר את הטבע לקדמותו הפראית.

המטרה היתה שהנראטיב של הנוף יחזור למונומנטליות הטבעית שלו.

מאז הפרוייקט הסתיים קיים גידול מתמיד של מבקרים בפארק וכן בקייפ הסמוך ובמגדלור שבו, עד כדי כרבע מליון מבקרים בשנה!

 

 

הגישה האדריכלית לטבע

אפשר ורצוי ללמוד מהפרוייקט הגדול בעולם המודרני - לזהות ולגלות מה פירוש לזהות ולחגוג את הנוף "האמיתי". הדבר ה"אמיתי" מתחבר להסטוריה, ונותן לחומר ולאלמנטים זהות אותנטית – יאן מק'דוגל.

 

 

עקרונות התכנון לשיקום ולהחזרת הטבע לקדמותו היו:

  • הסרת כל הצמחיה האקזוטית שלא היתה שייכת למקום עצמו והשתלטה עליו. יותר מ 16 סוגים על שטח של 90 הקטר.

  • הריסה סלקטיבית של 430 מבנים, וכן ריצופים, שבילים, מבני עץ.

  • ניהול ומיחזור של 100% של כל האשפה.

  • החזרת הדינמיות של המערכת האקולוגית על ידי החזרת הטופוגרפיה המקורית. זה כלל עבודה מסיבית של החזרת האדמה כך שהנחלים המקוריים יזרמו שוב בנתיביהם המקוריים, הריסת סוללות כביש, החזרת חתך החוף לקדמותו. יותר מ 9000 מ"ק של אבן מקורית גרוסה מהמבנים היוו את הבסיס שהשתמשו בו כדי למלא בחזרה מקומות שנחפרו או נחצבו בעבר.

  • הכוריאוגרפיה של המבקר – גילוי מחדש של ערך חברתי. עיצוב החוויה הוא חשוב באותה מידה כמו השיקום עצמו. במובן זה, הגישה לפרוייקט מבוססת על הנראטיב והפרשנות שהמדענים מכניסים לנוף, כמו גם האמנים, הדייגים, הילדים והמבקרים.

 

ערכיות הפרוייקט

המקוריות של הפרויקט נשענת על היחס האמיץ של הלקוח הציבורי להסיר קומפלקס אדריכלי של בתי נופש מהחוף שנוצל לתיירות, ולפיכך הוא גם נמדד במונחים כלכליים.

בכך שניתנה עדיפות לטבע מעל הישוב האנושי, המימשל הקטאלני מציב תובנה חדשה לגבי נוף הנופש של קייפ קריאוס Cap de Creus ומזמין לנוכחות אנושית משתלבת יותר.

שנית מה שיכול היה להפוך לשיקום טבע בנאלי הפך לפרויקט מיוחד במינה באמצעות העבודה של מעצבי הנוף שבכישרון בנו וניצחו על פרויקט ההריסה והשילוב של ההריסה והבניה. בדרכם לפרק את הבנינים ולהשתמש מחדש בחומרים, כמו גם בשימוש החכם בדרכים בשבילים ובמשטחי התצפית הפרויקט מזמין תהליך טבעי ממש כמו פעולות אנושיות"

הערות הוועדה בספר הקרן האירופית לנוף, שהוא הפירסום הנחשב ביותר של האיחוד האירופאי.

 

הביקור כיום במקום מעורר התפעלות של טיול בטבע, אך עקבות הפרוייקט ניכרים גם כיום. זוהי דוגמה ייחודית בעולם כולו לפרוייקט שיקום מאסיבי, של חברה שהחליטה לא להיכנע לאילוצי הכלכלה, ולהחזיר לעצמה מחדש שליטה על אוצר טבע מופלא לטובת האנושות כולה.

 

קצת מספרים:

שטח: 200 הקטר

זמן התכנון 2005 -2007

השיקום והביצוע: 2009-2010

סך כל עלות הפרוייקט: 11 מליון אירו.

bottom of page